معرفی سفیر یا نمایندگی
ساختار سیاسی

 

 

ساختار سیاسی و اجرایی جمهوری دمکراتیک سوسیالیستی سریلانکا

 

ریاست جمهوری

 

ریاست حکومت سریلانکا بر عهده رئیس جمهور است. تمامی قدرت اجرایی کشور در اختیار وی قرار دارد. انتخابات ریاست جمهوری هر شش سال یکبار برگزارمی شود. رئیس جمهور رئیس دیوان عالی، تمامی قضات این دیوان  و اعضای کمیسیون خدمات قضایی ودادگستری را برمی گزیند. وی همچنین فرماندهان ارتش، دادستان کل پلیس و تمامی وزرای کابینه را نیز میگمارد. وی مصونیت قضایی دارد و قدرت انحلال پارلمان را نیز داراست. با روی کار آمدن مایتریپالا سیریسنا در ژانویه سال 2015 تلاش هایی برای اصلاح قانون اساسی و کاهش اختیارات ریاست جمهوری صورت گرفته است.

 

کابینه دولت دارای 48 وزیر، 9 وزیر مشاور و 13 معاون وزیر است.


پارلمان

 

از سراسر سریلانکا 225 تن به عنوان نماینده به پارلمان این کشور راه می یابند. انتخابات پارلمانی هر پنج سال یک بار برگزار می شود و به طور متوسط سی تا چهل حزب ثبت شده سیاسی با یکدیگر برای کسب کرسی های پارلمان به رقابت می پردازند. مهمترین احزاب این کشور عبارتند از: حزب حاکم اتحاد برای ائتلاف آزادی مردم(UPFA)، حزب اتحاد ملی(UNP)، جبهه آزادی مردم(JVP)، ائتلاف ملی تامیل (TNA)و حزب کنگره مسلمانان سریلانکا(SLMC).

تعداد کرسی های احزاب حاضر در پارلمان سریلانکا به شرح زیر است:

حزب UNP: 106 کرسی

ائتلاف UPFA: 95 کرسی

حزب TNA: 16 کرسی

حزب JVP: 6 کرسی

حزب SLMC: 1 کرسی

حزب EPDP: 1 کرسی

 

قابل ذکر است ائتلاف UPFA که به رهبری حزب SLFP تشکیل شده است در پارلمان به دو بخش تقسیم شده است، 47 نماینده طرفدار دولت و 48 نماینده مخالف دولت و بدین ترتیب تعداد طرفداران دولت در پارلمان 154 کرسی و مخالفان دولت 71 کرسی را در اختیار دارند.

ساختار اجرایی

 

کشور سریلانکا به نه ایالت تقسیم شده است. اکثریت تامیلی ها در شمال سکونت دارد و بیشتر مسلمانان در شرق زندگی می کنند و سینهالی ها که اکثریت مردم سریلانکا را تشکیل می دهند در هفت ایالت باقی مانده سکنی گزیده اند. هر استان دارای شورای ایالتی منتخب است که یک سروزیر ریاست آن را بر عهده دارد. این ایالت ها اجازه ندارند که هیچ گونه معامله و مذاکره ای با کشورهای خارجی داشته باشند.

 

شورای شهرداری و دیگر مجموعه های محلی

 

در شهرهای بزرگ شورای شهرداری به فعالیت می پردازد. شورا مسئول رسیدگی به تمامی امور مرتبط با شهر خود است. همچنین شورای شهر و شهرستان نیز با قدرت های محدود تر وجود دارند.

 

 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر